آخرین اخبار: جهت همکاری با سایت نهالکده به قسمت امور نمایندگی ها مراجعه نمایید.

قابل توجه بازدیدکنندگان محترم : فروش ویژه انواع نهال های گلدانی جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با روابط عمومی سازمان تماس حاصل فرمایید02166462736-09120398416 مهندس مخملباف فروش ویژه انواع نهالهای توت،توت موزی،شاه توت،زالزالک پیوندی،زغال اخته،بلوبری،کاموات،خرمالو ژاپنی،ازگیل ژاپنی جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با روابط عمومی سازمان تماس حاصل فرمایید02166460743-09120398416 مهندس مخملباف ارایه کلیه خدمات امور محوطه سازی و فضای سبز و نگهداری از باغات و باغچه ها،روف گاردن و کلیه فضاهای سبز آپارتمانی بصورت دوره ای ماهیانه و سالیانه

خرید نهال : قیمت نهال : خرید نهال عناب : خرید نهال به : خرید نهال گیلاس : خرید نهال فلفل سیاه : خرید نهال هلو : خرید نهال فندق : خرید نهال پسته هیبریدی : خرید نهال سیب : خرید نهال آلو : خرید نهال توت : خرید نهال گردو : خرید نهال توت موزی : خرید نهال ازگیل : خرید نهال گوجه سبز : خرید نهال خرمالو : خرید نهال آلبالو : خرید نهال زردالو : خرید نهال انار : خرید نهال زغال اخته : خرید نهال زیتون : خرید نهال انجیر : خرید نهال سماق : خرید نهال انگور : خرید نهال زرشک : خرید نهال سنجد : خرید نهال بادام : خرید نهال گلابی : خرید نهال شاه توت : خرید نهال بلوبری : خرید نهال شلیل : خرید نهال شاه بلوط

هرس درختان سیب

 

 یکی از اولین مشکلاتی که هر تولید کننده میوه ای در کشور با آن مواجه است، عدم آشنائی با هرس فرمدهی صحیح درختان باغ می باشد. در اصل هر درختی دارای عادت رشد و باردهی مخصوص به خود بوده و در صورت تداخل روشهای مختلف هرس ممکن است خسارات غیرقابل جبرانی به باغدار وارد شود. یکی از نکات اصلی در ارتباط با هرس فرم در درختان میوه دانه دار، ارتباط نوع هرس فرمدهی مناسب با قدرت رشد رقم و بویژه قدرت رشد پایه است. در این گروه از درختان میوه، با به کارگیری پایه های نیمه پاکوتاه کننده و استفاده از روش هرس محور مرکزی تغییر یافته، موجبات کاهش تولید شاخه های نرک و یا به حداقل رسانیدن آنها را در باغ فراهم ساخته و هزینه هرس با افزایش سن درخت کاهش خواهد یافت. علاوه بر اینکه باز کردن شاخه های درخت به صورت دستی و یا به دلیل فرار بازوهای درخت از محور مرکزی، سبب نفوذ بهتر نور در تاج شده، ضمن گلدهی بیشتر در بخشهای تحتانی درخت، میوه بیشتری نیز در این بخش تولید می شود.

 در این مبحث به منظور ارائه بهتر مطلب، ابتدا به مقایسه هرس جامی که از دیرباز در ایران مرسوم بوده با هرس محور مرکز تغییر یافته پر ده و سپس روش اجرای این هرس توضیح داده خواهد شد. فرم هرس جامی اولین فرم هرسی بوده که توسط اساتید و محققین میوه کاری کشور طی چند دهه گذشته ترویج پیدا کرده و بعنوان روش اصلی هر س فرم در اغلب درختان میوه دانه دار و هسته  دار مرسوم شده است. بدون شک این روش هرس در زمان خود از برترین ها بوده و ارائه این روش هرس خدمت بزرگی به باغداری سنتی ما بوده است. به تدریج طی دهه های گذشته با توجه به افزایش رقابت بین تولیدکنندگان در کشورهای اروپائی و آمریکا و ظهور تولیدکنندگانی نظیر چین، تولیدکنندگان به سمت سیستم های کشت و هرسی متمایل شدند که کارآئی استفاده از تاج و در نتیجه بازده اقتصادی باغ افزایش و هزینه تولید با استفاده از افزایش عملکرد کاهش پیدا کند. با توجه به غیر اقتصادی بودن تولیدات باغی طی دو دهه گذشته در ایران، تر تولید کننده ای به فکر استفاده از روشهای نوین هرس افتاده و متاسفانه روش هرس جامی همچنان در باغ های کشور استفاده گردید. عمق مشکل تا آنجا خودنمائی کرد که حتی روی پایه های رویشی بسیار پاکوتاه کننده سیب مورد استفاده در باغ های مختلف، از همان روش چند دهه پیش استفاده و با افزایش سن این درختان، امکان جبران روش هرس غلط اعمال شده روی آنها به کلی از دست خواهد رفت. به منظور مقایسه روش هرس جامی و هرس  محور مرکزی تغییریافته که برا ی پایه های نیمه پاکوتاه کننده بیشترین کاربرد را داراست، به مقایسه این دو روش خواهیم پرداخت. در روش هرس جامی ضمن سربرداری درخت در سال اول پس از کاشت از ارتفاع مناسب، تعداد محدودی بازو در اطراف درخت بافواصل مناسب

انتخاب و بخش مرکزی درخت به منظور نفوذ نور، عاری از شاخه و بازو خواهد شد. در این روش هرس طی سالهای بعد بازوها از محل شاخه های یکساله بطور پیاپی سرزنی شده و این امر سبب تولید سرشاخه هائی می گردد که در فصل هرس بعدی امکان ایجاد فرم باز جامی را برای هرس کاران ایجاد می کند. متاسفانه شاید بزرگترین ایراد این روش هرس ایجاد رقابت بین شاخه های متعدد رویشی درحال رشد در انتهای بازوها بوده که در نهایت بخشهای تحتانی بازو را فاقد اسپور و در سایه بخش های هوائی فرو خواهد برد.

در چنین درختانی تشکیل گل در نیمه پائینی درخت بسیار کم و باردهی فقط در بخش میانی تاج و آنهم دور از دسترس کارگران میوه چین صورت خواهد گرفت. با افزایش سن درخت، به تدریج ناحیه تولید میوه باز هم مرتفع تر شده، تاجائی که تولید کننده لازم است برای چیدن میوه ها از نردبان استفاده کنند.

 همچنین کارآئی استفاده از پتانسیل فتوسنتزی تاج درخت در چنین روشی حداقل ممکن بوده و آب، نور و مواد غذائی داده شده به درخت صرف تولید میوه  فقط در ناحیه میانی تاج می گردد. سایر پتانسيل درخت در این روشی هرسی صرف تولید شاخساره هائی شده که ارزش چندانی برای درختی که به اندازه نهائی خود رسیده است نداشته، به جای استفاده برای تولید شکوفه و میوه صرف رشد نرک های بالای تاج خواهد شد. متاسفانه مشکل به همین جا ختم نشده و نرک های رشد کرده سایه عمیقی را روی بخش های پائینی درخت انداخته و در طی زمستان حذف این نرکها برای باغدار بسیار پرهزینه خواهد بود. بر خلاف فرم هرس جامی در فرمهای هرس جدیدتر، تلاش می گردد تا به جای صرف انرژی درخت در ایجاد شاخه های غیر مفید، این انرژی تا حد امکان برای تولید میوه صرف شده و این امر سبب کارآئی بیشتر نهاده های مورد استفاده از جمله آب و خاک خواهد شد. به این منظور در فرم هرس محور مرکزی تغییر یافته پس از سربرداری درخت در سال اول، تعداد چند بازو در اطراف درخت انتخاب و یک بازو نیز که در اصل محور مرکزی درخت را شامل تشکیل خواهد داد در وسط درخت در نظر گرفته می شود. تفاوت دیگر و مهم روش هرس جامی با روش  هرس محور مرکزی تغییر یافته در این است که بازوها در  روش هرس اخیر سربرداری نشده و برای کاهش رشد آنها با استفاده از چوب، و بستن توسط نخ و طناب و یا هر وسیله ارزان و عملی دیگر که مانع حرکت تراکتور و سایر ادوات کشاورزی نشود، اقدام به باز کردن این شاخه ها با زاویه ۴۰ تا ۴۵ درجه می نمایند.. چنین شاخه هائی در برابر شکستگی و سنگینی بار مقاومت بیشتری نسبت به شاخه هائی که در فرم هرس جامی تربیت می گرند دارند.از طرفی وجود محور مرکزی به خودی خود با توجه به اندکی سایه اندازی در بخش مرکزی درخت، سبب فاصله گرفتن بازوها شده و زاویه بازوها حتی بدون استفاده از روش های دستی نیز بازتر از فرم هرس جامی خواهد گردید. بازوها طی سالهای بعدی بدون سربرداری به رشد خود ادامه خواهند داد و به دلیل عدم وجود رقابت و همچنین اجتناب از سایه اندازی بخش های بالائی روی بخش های پائینی درخت، تشکیل اسپور و در نتیجه تولید میوه، از بخش های ابتدائی جدا شدن بازوها از تنه درخت صورت خواهد گرفت. این روش سبب تولید میوه بطور یکنواخت در تمامی تاج شده و درختان میوه دانه دار به باردهی سریع تر واداشته می شوند. همچنین به دلیل توزیع انرژی رویشی درخت در تعداد قابل توجهی اسپور و میوه، میزان تولید شاخه های یکساله و نرکها در بخش های فوقانی تاج به حداقل رسیده و هزینه هرس با افزایش سن درخت به تدریج کاهش خواهد یافت. بر این اساس فرم صحیح هرس را در یک باغ به اینگونه می توان ارزیابی کرد که، در صورت استفاده از روش صحیح هرس فرم، از سالی به سالی میزان چوب خارج شده از باغ کاهش و هزینه هرس کمتر خواهد گردید. بر عکس در صورت افزایش سالیانه هزینه هرس و افزایش میزان چوب خارج شده از باغ، روش هرسی دارای مشکل بوده، چوب خارج شده به بهای از دست رفتن محصول تولید و سپس حذف گردیده است.

متاسفانه در صورتی که طی سال های ابتدائی احداث باغ نسبت به هرس فرمدهی صحیح اقدام نشود و ساختارهای اساسی برای ایجاد فرمهای صحیح هرس در درخت شکل داده نشود، با مسن شده بازوها و سایه اندازی شدیدی که در بخشهای داخلی تاج ایجاد می شود، امکان تصحیح هرس فرم تقریباً منتفی است. لذا لازم است باغدارن از ابتدای کاشت درختان سیب و دیگر درختان میوه دانه دار، اطلاعات لازم برای استفاده از روش هرس فرمدهی صحیح را دریافت و شخصاً نسبت به نظارت و هدایت کارگران هرس کار اقدام نمایند. از سویی هرس باردهی امری مستقل از هرس فرمدهی در درخت نبوده، در صورتی که درخت سیب از یک فرم هرس فرمدهی مطلوب برخوردار شود، هرس باردهی نیز طی سال های باردهی درخت صرفاً شامل حذف تعدادی نرک داخل تاج و شاخه های رشد کرده در موقعیت نامطلوب روی درخت خواهد بود. در این شرایط تقریباً تمامی انرژی درخت صرف تولید شکوفه و میوه خواهد شد. به منظور بیان بهتراین روش در ادامه بحث به مراحل مختلف هرس فرمدهی واجد محور مرکز تغییریافته پرداخته خواهد شد.

سال اول: لازم است در سال اول پس از کاشت درخت در مکان اصلی، نسبت به سربرداری آن از ارتفاع مناسب اقدام کرد. این سربرداری بطور معمول از ارتفاع ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتری انجام می گردد. سر برداری سبب خواهد شد تا طی فصل رویشی بعد، در صورت مراقبت کافی از نهال کاشته شده تعدادی شاخه با زاویه نسبتاً بسته روی درخت شروع به رشد نمایند. معمولاً یکی از این شاخه ها را که در وسط تاج قرار دارد و به سمت بالا رشد نموده است را انتخاب و بعنوان محور مرکزی درخت انتخاب می کنند. به منظور شکل پذیری بهتر و سریع تر درخت، به جای انجام هرس فرم در زمستان سال بعد، می توان طی بهار و تابستان همان سال اول پس از کاشت به درختان سرکشی کرد و شاخه های نامطلوب را قبل از آنکه انرژی درخت را تلف نمایند حذف کرد. همچنین تحریک به رشد جوانه های مورد نظر را می توان با خراشدهی در محل بالای جوانه و کاهش رشد شاخه ها را می توان با خراشدهی در زیر محل انشعاب انجام داد. در صورت انجام این روش، شاخه های ایجاد شده در سال بعد کمترین نیاز به هرس را خواند داشت.

 سال دوم: در زمستان سال دوم از کاشت نهال، لازم است ۴ تا ۶ بازو در اطراف تنه اصلی شکل گرفته و زاویه آنها با استفاده از گذاشتن چوب و یا قطعات پلاستیکی ارزان قیمت باز شوند. در صورتی که فرمدهی بازوهای مورد نیاز در تابستان سال گذشته انجام گرفته باشد، در این مرحله باز کردن زاویه آنها و سربرداری محور اصلی کفایت می کند. همچنین باز کردن شاخه ها را نیز می توان در همان تابستان قبل با استفاده از گیره های کوچکی که قابل نصب بر روی تنه ضعیف در خت تازه کاشته شده باشند انجام داد. لازم به ذکر است در این زمستان  از هرگونه سربرداری و هرس بازوهای فرعی شکل گرفته روی درخت بایستی اجتناب کرد. در بهار و تابستان بعدی، بازوهای  انتخاب شده با سرعتی منطقی شروع  به رشد خود ادامه داده، و ممکن است اقدام به تشکیل اولین اسپورهای  درخت در بخش های پائینی بازوها کنند. قدرت تولید اسپور و همچنین زودباردهی از رقمی به رقم دیگر متفاوت است، لیکن در هر حال این فرم هرس سبب تسریع در تولید اسپور و در نتیجه باردهی درختان به، سیب و گلابی خواهد شد. همچنین محور اصلی سربرداری شده نیز اقدام به تولید مجدد چند بازو در طبقه بالاتر درخت می نماید که می توان این بازوها را نیز همانند بازوهای طبقه اول در تابستان شکل داد.

سال سوم: طی دو سال گذشته با استفاده از روش هرس فوق، بخش اعظم تاج شکل گرفته است. در این سال مجدداً زاویه بازوها باز شده و در ارقامی که تمایل به ایجاد بازوهائی با زاویه بسته دارند، چوب ها و یا وزنه های مورد استفاده مناسبتر انتخاب خواهند شد. مجدداً در این سال نیز از انجام هرگونه هرس سرشاخه زنی روی بازوهای درحال رشد بایستی اجتناب کرد. با توجه به  وجود محور مرکزی و انشعابات آن، بازوها تمایل زیادی به فرار  از سایه نسبی محور مرکزی نشان داده و بطور طبیعی نیز زاویه بازتری در مقایسه با درختان فاقد محور مرکز بوجود خواهند آورد.

سربرداری محور مرکزی در زمستان این سال نیز از ارتفاع ۶۰ تا حداکثر ۸۰ سانتی انجام و طبقه سوم بازوها نیز در بهار و تابستان بعدی روی درخت شکل داده خواهد شد.

سال چهارم و بعد: از سال چهارم به بعد، بخش عمده ای از قدرت رشد درخت و بازوها و اسپورای شکل گر فته پخش شده است. میزان رشد رویشی که در سرشاخه ها القاء می شود از این سال به سال بعد بطور متوالی کاهش یافته و به جای آن به تولید شکوفه و میوه افزوده خواهد شد. با توجه به باز کردن بازوها در سالهای قبل، اسپورها از ابتدای بازو تا ناحیه زیر شاخه دوساله مشاهده شده، بخش عمده ای از آنها به دلیل دریافت نور کافی، تولید شکوفه و میوه خواهند کرد. لذا وجود میوه ها در این روش از ابتدای بازو تا انتهای آن مشاهده شده و راندمان استفاده از تاج به نحو موثری افزایش خواهد یافت. همچنین بیشتر میوه های درخت در دسترس بوده و بدون استفاده از نردبان و در سنین بالاتر درخت، از روی تریلر کم ارتفاع پشت تراکتور قابل برداشت است. نکته آخر اینکه هزینه هرس از سالی به سال بعد کاهش یافته، انرژی که در فرم هرس جامی صرف تولید چوب بی ارزش می گردد، در اینجا به مصرف تولید میوه ارزشمند خواهد رسید.

نهالستان,خرید نهال,فروش نهال,قیمت نهال,ایران نهال,ایرانهال,نهالستان ایران نهال,نهالستان جهاد کشاورزی,نهالستان جهاد دانشگاهی,نهالستان پردیس کشاورزی,نهالستان دانشگاه تهران,نهالستان بزرگ کرج,نهالستان نمونه کرج,نهال گردو , نهال گردو چندلر , نهال گردو خوشه ای , نهال گردو اسرائیلی , نهال گردو فرنور , نهال گردو کانادایی , نهال گردو ژنوتیب , نهال گردو تویسرکان , نهال بلوط , نهال بلوط شیرین , نهال بلوط همیشه سبز , نهال بلوط قرمز , نهال شلیل , نهال شلیل شمس , نهال شلیل مغان , نهال شلیل انجیری , نهال شلیل سبز , نهال شلیل حسن پور , نهال شلیل سفید , نهال شلیل زودرس , نهال شلیل شبرنگ , نهال شلیل ایندیپندنس ,نهال شلیل زودرس حسن پور , نهال بلوبری سردسیری , نهال بلوبری گلدانی , نهال بلوبری گرمسیری , نهال بلوبری پاکوتاه , نهال شاه توت اصلاح شده , نهال شاه توت کن , نهال شاه توت مشهد , نهال شاه توت , نهال بلوبری , نهال گلابی ,نهال گلابی شاه میوه , نهال گلابی اسپادانا , نهال گلابی پایه کوتاه , نهال گلابی اصلاح شده , نهال گلابی نطنز , نهال گلابی بیروتی , نهال بادام , نهال بادام خوشه ای , نهال بادام دیرگل , نهال بادام مامایی , نهال بادام تونو , نهال بادام آذر , نهال بادام دیمی , نهال بادام فرانیس , نهال بادام اصلاح شده , نهال سنجد , نهال سنجد حاج حسین ,نهال سنجد حاج حسینی , نهال سنجد خرمایی , نهال سنجد قزل , نهال سنجد تلخ , نهال سنجد خوشه ای , نهال سنجد دیم , نهال زرشک , نهال زرشک پفکی , نهال زرشک بیدانه , نهال زرشک قائنات , نهال زرشک زینتی , نهال زرشک قرمز , نهال زرشک آبگیری , نهال انگور , نهال انگور یاقوتی , نهال انگور شانی , نهال انگور زودرس , نهال انگور کشمشی , نهال انگور شرابی , نهال انگور شامپاین , نهال انگور بلک ویلیام , نهال انگور عسگری , نهال انگور قزل اوزوم , نهال سماق , نهال سماق قرمز , نهال سماق آمریکایی , نهال انجیر , نهال انجیر استهبان , نهال انجیر زرد , نهال انجیر اسرائیلی , نهال انجیر مقاوم به سرما , نهال انجیر سردسیری , نهال انجیر خشک , نهال انجیر گلابی , نهال انجیر پیوندی , نهال انجیر سه فصل , نهال زستون , نهال زیتون زرد , نهال زیتون کنسروالیا , نهال زیتون تلخ , نهال زیتون مانزالینا , نهال زیتون سیاه , نهال زیتون آربیکن , نهال زیتون میشن , نهال زیتون فیشمی , نهال زیتون سبز , نهال موز , نهال موز پاکوتاه , نهال موز سردسیری , نهال موز آبی , نهال موز کاوندیش , نهال موز قرمز , نهال موز ابلق , نهال آناناس , نهال زغال اخته , نهال زغال اخته الموت , نهال زغال اخته اصلاح شده , نهال زغال اخته پیوندی , نهال انار , نهال انار گرمسیری , نهال انار بی هسته , نهال انار شیرین یزد , نهال انار دانه سیاه یزد , نهال انار ژله ای , نهال انار بی دانه افغانستان , نهال بی دانه , نهال انار گلوباریک , نهال انار ملس , نهال انار ترش , نهال زردالو , نهال زردالو پایه رویشی , نهال زردالو دیرگل , نهال زردالو پرتقالی , نهال زردالو عسگرآباد , نهال زردالو رجبعلی , نهال زردالو قیسی , نهال زردالو گرمسیری , نهال زردالو قرمز , نهال زردالو شاهرودی , نهال آلبالو , نهال آلبالو مجاری , نهال آلبالو درشت , نهال آلبالو اسرائیلی , نهال آلبالو بوترمو , نهال آلبالو محلی , نهال آلبالو پیوندی , نهال آلبالو رسمی , نهال آلبالو سیگانی , نهال خرمالو , نهال خرمالو گوجه ای , نهال خرمالو موزی , نهال خرمالو گلدانی , نهال خرمالو سردسیر , نهال خرمالو انبه ای , نهال گوجه سبز , نهال گوجه سبز زودرس , نهال گوجه سبز سردرود , نهال گوجه سبز برغان , نهال گوجه سبز شهریار , نهال گوجه سبز ترکیه ای , نهال گوجه سبز قرمز , نهال گوجه سبز سردری , نهال ازگیل , نهال ازگیل پیوندی , نهال ازگیل ژاپنی پیوندی , نهال ازگیل محلی , نهال توت موزی , نهال توت موزی قرمز , نهال توت موزی سفید , نهال شاه توت موزی , نهال توت , نهال آمریکایی , نهال توت سفید , نهال توت سیاه , نهال توت مجنون , نهال توت قرمز , نهال توت هرات , نهال توت کاکوزا , نهال توت شمیرانی , نهال توت مشهد , نهال آلو , نهال آلو بخارا , نهال آلو شابلون , نهال آلوچه , نهال آلو کالیفرنیا , نهال آلو سیاه , نهال آلو قرمز , نهال آلوچه جنگلی , نهال آلو برقانی , نهال آلو بخارا سیاه , نهال آلوچه سبز , نهال سیب , نهال سیب آبی , نهال سیب عروس , نهال سیب گلاب , نهال سیب توسرخ , نهال سیب سیاه , نهال سیب گرمسیری , نهال سیب فرانسوی , نهال سیب سبز , نهال سیب قرمز , نهال سیب ترش , نهال پسته , نهال پسته اکبری , نهال پسته پیوندی , نهال پسته هیبریدی , نهال پسته آمریکایی , نهال پسته اسرائیلی , نهال فندق , نهال فندق پرمحصول , نهال فندق ماکادیمیا , نهال فندق انیس , نهال فندق ترکیه , نهال فندق استرالیایی , نهال فندق انیس ترکیه , نهال فندق پیوندی , نهال هلو , نهال هلو زعفرانی , نهال هلو زودرس , نهال هلو جوادی , نهال هلو کاردی , نهال هلو خونی , نهال هلو پاییزه , نهال هلو انجیری خونی , نهال هلو انجیری , نهال هلو انجیری زعفرانی , نهال هلو البرتا , نهال گیلاس , نهال گیلاس خوشه ای , نهال گیلاس اسرائیلی , نهال گیلاس تکدانه , نهال گیلاس پاکوتاه , نهال گیلاس تکدانه مشهد , نهال گیلاس زودرس , نهال گیلاس سورینام , نهال گیلاس آمریکایی , نهال گیلاس هارت , نهال گیلاس مقاوم به سرما , نهال به , نهال به قرمز , نهال به ژاپنی , نهال به اصفهان , نهال به ترش , نهال به پاکوتاه , نهال عناب , نهال عناب گلابی , نهال عناب پیوندی , نهال عناب بیرجند , نهال عناب چینی , نهال عناب ژاپنی , نهال عناب ترکیه , نهال عناب اوکراینی , نهال عناب خرمایی , نهال عناب گردویی , نهال پایه رویشی , نهال زودبازده , نهال شناسنامه دار , نهال اصلاح شده , نهال کشت بافت , نهال ژنوتیپ , نهال پیوندی , نهال دیرگل , نهال مقاوم به سرما , خرید نهال , فروش نهال , قیمت نهال , نهالستان , نهالفروشی , ارقام نهال , نهال میوه , نهال گلدانی , نهال ریشه لخت , نهال بن دار , نهال 1ساله , نهال 2ساله , نهال 3 ساله , نهال 4 ساله , نهال 5 ساله , خرید بذر , فروش بذر , قیمت بذر , لیست قیمت نهال , خرید میوه , فروش میوه , قیمت میوه,نهالستان جهاد کشاورزی تهران,نهالستان جهاد کشاورزی مشهد,نهالستان جهاد کشاورزی دماوند,نهالستان جهاد کشاورزی تبریز,نهالستان جهاد کشاورزی ارومیه,خرید نهال از جهاد کشاورزی,خرید نهال از جهاد کشاورزی مشهد,خرید نهال از جهاد کشاورزی تبریز,خرید نهال از جهاد کشاورزی ,گیلان,خرید نهال از جهاد کشاورزی قزوین,خرید نهال از جهاد کشاورزی شیراز,خرید نهال از جهاد کشاورزی شهریار ,خرید نهال شلیل , خرید نهال شاه توت , خرید نهال گلاب , خرید نهال بادام , خرید نهال سنجد , خرید نهال زرشک , خرید نهال انگور , خرید نهال سماق , خرید نهال انجیر , خرید نهال زیتون ,خرید نهال زغال اخته , خرید نهال انار , خرید نهال خرمالو , خرید نهال گوجه سبز , خرید نهال گردو , خرید نهال توت , خرید نهال به , خرید نهال آلو , خرید نهال سیب , خرید نهال پسته , خرید نهال فندق,نهالستان,خرید نهال,فروش نهال,نهالکده مهندس حسینی,نهالکده کرج,موسسه نهالکده مهندس حسینی,